Tło z molekułą DNA

Czy DNA ma termin ważności?

Czy DNA ma termin ważności? Często pacjenci pytają o to, jak długo można przechowywać pobrany wymaz na badania DNA przed przesłaniem do laboratorium.

Nie da się jednoznacznie określić, po jakim czasie materiał z DNA będzie nadawał się do analizy.

Większość laboratoriów genetycznych zaleca, aby próbki zostały wysłane jak najszybciej, tj. najpóźniej 2-3 dni po pobraniu.

Czasem zdarza się jednak, że z różnych przyczyn nie ma możliwości wysłania próbek do laboratorium od razu po pobraniu. Na szczęście DNA, który znajduje się na wymazówkach, jest wyjątkowo trwały, a próbki materiału biologicznego nawet po kilkunastu-kilkudziesięciu latach nadają się do badań genetycznych. Doświadczone laboratoria, pomimo upływu czasu,  potrafią z nich wykonać badanie genetyczne i wydać pewny wynik.

Czy DNA ma termin ważności?

W laboratorium Borlamed można wykonać badania przy użyciu wymazów samodzielnie pobranych przez pacjenta.

Są to m.in. wymazy z błony wewnętrznej policzka. Zalecamy przechowywanie ich po pobraniu w suchym, zacienionym miejscu (ważne – promienie UV powodują degradację DNA) do kilku dni przed przesłaniem do laboratorium, chociaż z wysokim prawdopodobieństwem badanie genetyczne będzie mogło być wykonane również z próbek przechowywanych znacznie dłużej (przez kilkanaście dni i więcej). We wszystkich badaniach stosowane są próby kontrolne, które pozwalają upewnić się, że wynik badania jest pewny i wiarygodny.

W przypadku wymazów z dróg moczowo-płciowych oraz z dróg oddechowych (panele badań infekcji dróg oddechowych) – są one pobierane na specjalne podłoże eNAT, które chroni DNA do 4 tygodni w temperaturze pokojowej lub w temperaturze 4oC (lodówka) i do 6 miesięcy w temperaturze -20oC (zamrażarka). Dlatego pobrany wymaz może być bezpiecznie przechowywany przez nawet długi okres czasu – trzeba pamiętać, aby próbki były przechowywane w zacienionym miejscu.

Jeśli mają Państwo dodatkowe pytania dotyczące stabilności materiału po pobraniu, zapraszamy do kontaktu telefonicznego.