Różowy październik – miesiąc świadomości raka piersi

Różowy październik – miesiąc świadomości raka piersi

Październik już od wielu lat uznawany jest na całym świecie za miesiąc świadomości raka piersi. W ramach kampanii, 15 października przypada Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi, którego symbolem jest różowa wstążka.

  • Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem u kobiet na świecie (25%) i najczęstszą przyczyną zgonu (14%), a chore na raka piersi stanowią 36% kobiet żyjących z nowotworami. Szacuje się, że co roku raka piersi rozpoznaje się u blisko 1,7 miliona kobiet, a ponad 500 tysięcy umiera z tego powodu.
  • W Polsce rak piersi w ostatnim stuleciu stał się jednym z największych zagrożeń przedwczesnej umieralności kobiet. Rak piersi występuje również u mężczyzn, choć bardzo rzadko. Szacuje się, że jeden na sto przypadków nowotworów złośliwych sutka, to właśnie rak piersi u mężczyzn.
  • Częstość występowania raka piersi wzrasta z wiekiem. Wśród kobiet przed 45 rokiem życia nowotwór występuje rzadko, a większość zachorowań dotyczy kobiet po 50 roku życia (w Polsce 80% pacjentek).

[za: https://www.gov.pl/web/psse-lobez/rozowy-pazdziernik—miesiac-swiadomosci-raka-piersi]

W przypadku raka piersi genetyczne predyspozycje są przyczyną około 10- 15% spośród wszystkich przypadków choroby.

Panie i Panów zapraszamy na badania mające na celu wykrycie wariantów genetycznych, związanych ze zwiększonym ryzykiem raka piersi.

Wykrycie mutacji pozwala na podjęcie skutecznych działań profilaktycznych, zaplanowanych przez lekarza.