Testy antygenowe na COVID-19

Testy antygenowe na COVID-19 pozwalają na szybkie wykrycie obecności wirusa SARS-CoV-2 w organizmie. Przy ich przeprowadzamy korzystamy z odpowiedniego rodzaju testów na koronawirusa, które ze szczególną dokładnością pozwalają określić i potwierdzić bądź wykluczyć zakażenie. Badania wykonywane są u osób, u których występuje podejrzenie obecności wirusa lub które mają jego widoczne objawy, a także w celu wykluczenia potrzeby kwarantanny, np. u jednego z domowników. Wysoka czułość testu pozwala na szybkie potwierdzenie obecności w organizmie antygenów COVID, które mogą negatywnie oddziaływać na układy narządów człowieka. Warto zgłosić się na test jak najszybciej, by wykryć je we wczesnym stadium.

Jak działają testy antygenowe na COVID?

Testy antygenowe na COVID wykonywane metodą immunochromatografii działają na zasadzie wykrywania białek, które znajdują się na powierzchni wirusa i umożliwiają jego identyfikację. Do przeprowadzenia testu konieczne jest pobranie wymazu z nosogardzieli pacjenta. Następnie próbkę nanosi się na specjalną membranę, na której znajdują się przeciwciała monoklonalne anty-SARS-CoV-2. Jeśli badana próbka zawiera cząsteczki wirusa, to przeciwciała te połączą się z antygenami obecnymi na jego powierzchni. Przeciwciała są sprzężone z cząsteczkami barwnika, co pozwala na widoczną reakcję barwną, gdy połączą się one z wirusem. Pozytywny wynik można potwierdzić testem PCR na COVID-19.

Czym charakteryzuje się choroba COVID-19?

SARS-CoV-2 to wirus wywołujący chorobę COVID-19, mającą przede wszystkim wpływ na układ oddechowy. Charakteryzuje się ona szerokim spektrum objawów, które mogą mieć różną intensywność. Do najczęściej występujących należą: gorączka, kaszel oraz trudności z oddychaniem. Mogą też pojawić się objawy takie jak bóle mięśniowe, biegunka czy utrata węchu lub smaku. W niektórych przypadkach, zwłaszcza jeśli dojdzie do zakażenia groźną odmianą, konieczna jest hospitalizacja osoby zakażonej. Niemniej jednak wiele osób zarażonych koronawirusem może nie wykazywać żadnych objawów. Obecność przeciwciał anty SARS-CoV-2 również po infekcji bezobjawowej można potwierdzić przy pomocy badania kompleksowej odpowiedzi immunologicznej na COVID-19.

COVID-19 rozprzestrzenia się drogą kropelkową, czyli poprzez kontakt z wydzielinami z nosa i ust osoby zakażonej. Wirus może także przetrwać na powierzchniach i przedmiotach, co dodatkowo sprzyja jego rozprzestrzenianiu się w społeczeństwie. Dlatego też tak ważne jest przestrzeganie podstawowych zasad higieny, takich jak mycie rąk i dezynfekowanie powierzchni. Choroba COVID-19 stanowi szczególne zagrożenie dla osób starszych oraz mających problemy zdrowotne. Jednakże coraz częściej dochodzi do przypadków ciężkiego przebiegu choroby również u osób młodszych bez chorób przewlekłych.

Cena:

 • SARS CoV-2 Testy antygenowe na obecność koronawirusa pozwalające na identyfikację antygenu białek nukleokapsydowych 100 zł

Objawy infekcji:

Zakażenie koronawirusem objawia się na wielu płaszczyznach: od skąpoobjawowej do umiarkowanej lub przeobraża się w ciężką chorobę prowadzącą do niewydolności wielu narządów. U większości osób choroba ma łagodne lub umiarkowane nasilenie, a powrót do zdrowia nie wymaga specjalistycznej opieki. Osoby starsze oraz wszyscy borykający się z problemami zdrowotnymi w postaci zaburzeń krążenia, cukrzycy czy otyłości to grupa najbardziej narażona na powikłania po przebyciu zakażenia wirusem SARS-CoV-2.

Najczęściej występujące objawy:

 • gorączka,
 • suchy kaszel,
 • zmęczenie.

Rzadziej występujące objawy:

 • ból mięśni,
 • ból gardła,
 • biegunka,
 • zapalenie spojówek,
 • ból głowy,
 • utrata smaku lub węchu,
 • wysypka skórna.

Poważne objawy:

 • trudności w oddychaniu lub duszności,
 • ból lub ucisk w klatce piersiowej,
 • utrata mowy lub zdolności ruchowych.

Drogi transmisji:

Wirus SARS-CoV-2 rozprzestrzenia się drogą kropelkową.

Cel badania:

Identyfikacja antygenów wirusa SARS-CoV-2.

Korzyści z badania:

 • wczesna diagnoza zwiększa prawdopodobieństwo wyleczenia,
 • diagnoza i poddanie się kwarantannie uniemożliwia dalsze rozprzestrzenianie wirusa.

Wskazania do wykonania badania:

 • u osób z objawami sugerującymi możliwość zakażenie SARS-CoV-2,
 • u osób podejrzewających możliwość zakażenia ze względu na kontakt z potwierdzonym przypadkiem COVID-19,
 • u osób, które przebywały w miejscach o wysokim ryzyku zakażenia.

Metoda:

 • immunochromatografia,
 • wysoka czułość testu.

Materiał do wykonania badania:

 • Wymaz z nosogardzieli

Czas oczekiwania na wynik testu antygenowego na koronawirusa:

 • 30 min

Obowiązek sprawdzenia jakiego rodzaju test w kierunku COVID-19 (antygenowy czy molekularny Real-Time PCR) jest wymagany do przekroczenia granicy danego kraju leży po stronie pacjenta.

Uprzejmie informujemy o konieczności przekazania informacji dotyczącej potrzeby wygenerowania kodu QR wraz ze zleceniem wykonania badania w kierunku COVID-19.

www.who.int/health-topics/coronavirus#tab=tab_3

www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/symptoms-testing/symptoms.html

Zalecenia postępowania w zakażeniach SARS-CoV-2 Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych, na dzień 26 kwietnia 2021; Robert Flisiak, Andrzej Horban Jerzy Jaroszewicz, Dorota Kozielewicz, Agnieszka Mastalerz-Migas, Radosław Owczuk, Miłosz Parczewski, Małgorzata Pawłowska, Anna Piekarska, Krzysztof Simon, Krzysztof Tomasiewicz, Dorota Zarębska-Michaluk;

CHCESZ SIĘ UMÓWIĆ NA TEST? / ХОЧЕШ ПРОЙТИ ТЕСТ? / DO YOU WANT TO DO THE TEST?

Wypełnij formularz – oddzwonimy do Ciebie! / Заповніть форму нижче – ми вам передзвонимо! / Fill the form below – we will call you back!

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Laboratorium Borlamed w celu kontaktu telefonicznego. / Я даю згоду на обробку моїх персональних даних Лабораторією з метою телефонного зв’язку / I agree to the processing of my personal data by Borlamed Laboratory for the purpose of telephone contact.