Badanie odpowiedzi komórkowej zależnej od limfocytów T (test IGRA)

Test IGRA to nowe narzędzie do diagnostyki odpowiedzi immunologicznej na SARS-CoV-2!

Cena:

 • tryb normalny – do 5 dni roboczych – 299 zł,
 • tryb cito – do 2 dni roboczych – 450 zł.

Cel badania IGRA:

Celem, jaki niesie ze sobą test IGRA, jest przede wszystkim określenie zdolności organizmu (po odbytym szczepieniu lub przebytej infekcji wywołanej za sprawą wirusa SARS-CoV-2) do odpowiedzi immunologicznej komórek, która jest zależna od limfocytów typu T. Badanie IGRA polega głównie na pobudzeniu limfocytów T specjalistycznym antygenem S1 wirusa SARS-CoV-2, by następnie dokonać pomiaru uwalnianego przez limfocyty T interferonu gamma (IFN-γ). W naszej placówce oferujemy testy IGRA w przystępnej cenie, która jest uzależniona od czasu oczekiwania na wynik.

Korzyści z testu IGRA:

 • długo utrzymujące się limfocyty T specyficzne w stosunku do podjednostki S1 białka kolca koronawirusa SARS-CoV-2 są związane z silną ochroną immunologiczną, nawet przy braku przeciwciał.

Wskazania do wykonania badania:

 • po przejściu COVID-19 lub infekcji o objawach grypopodobnych, podczas której nie wykonano testu w kierunku SARS-CoV-2,
 • po szczepieniu na COVID-19,
 • w przypadku chęci ustalenia, czy badana osoba przebyła infekcję wirusem SARS-CoV-2 bezobjawowo i posiada wytworzoną pamięć immunologiczną,
 • w celu uzyskania pełniejszej i dokładniejszej informacji, dotyczącej pamięci immunologicznej,
 • zalecamy wykonanie testu IGRA razem z badaniem obecności przeciwciał anty-SARS-CoV-2, co pozwoli na ocenę obu rodzajów odporności: humoralnej i komórkowej.

Metoda wykonywania testu IGRA:

 • ELISA.

Materiał potrzebny do wykonania badania:

 • krew obwodowa pobrana na antykoagulant (heparyna).

Czas oczekiwania na wynik badania IGRA:

 • tryb normalny: do 5 dni roboczych;
 • tryb przyspieszony (na cito): 2 dni robocze (za dodatkową opłatą, zgodnie z obowiązującym cennikiem).

Koronawirus ciężkiego ostrego zespołu oddechowego (ang. severe acute respiratory syndrome coronavirus, SARS-CoV-2) to wirus wywołujący tzw. chorobę koronawirusową (ang. coronavirus disease 2019, COVID-19).

Objawy infekcji:

Zakażenie SARS-CoV-2 ma szerokie spektrum kliniczne od postaci bezobjawowej do umiarkowanej lub niekiedy ciężkiej choroby z niewydolnością wielonarządową. Większość osób zarażonych SARS-CoV-2 doświadcza objawów o łagodnym lub umiarkowanym nasileniu i zdrowieje bez konieczności specjalistycznego leczenia czy hospitalizacji. Osoby starsze i osoby z problemami zdrowotnymi, takimi jak choroby układu krążenia, cukrzyca, otyłość, przewlekłe choroby serca, płuc, nerek czy nowotwory, są bardziej narażone na powikłania związane z COVID-19

Najczęściej występujące objawy:
gorączka
suchy kaszel
zmęczenie  Rzadziej występujące objawy:
ból mięśni
ból gardła
biegunka
zapalenie spojówek
ból głowy
utrata smaku lub węchu
wysypka skórna  
Poważne objawy:
trudności w oddychaniu lub duszności
ból lub ucisk w klatce piersiowej
utrata mowy lub zdolności ruchowych  Drogi transmisji:

Wirus SARS-CoV-2 rozprzestrzenia się drogą kropelkową.

CHCESZ SIĘ UMÓWIĆ NA TEST? / ХОЧЕШ ПРОЙТИ ТЕСТ? / DO YOU WANT TO DO THE TEST?

Wypełnij formularz – oddzwonimy do Ciebie! / Заповніть форму нижче – ми вам передзвонимо! / Fill the form below – we will call you back!

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Laboratorium Borlamed w celu kontaktu telefonicznego. / Я даю згоду на обробку моїх персональних даних Лабораторією з метою телефонного зв’язку / I agree to the processing of my personal data by Borlamed Laboratory for the purpose of telephone contact.