Infekcje układu pokarmowego – badania kału na obecność pasożytów

Dolegliwości dotyczące przewodu pokarmowego dotykają coraz liczniejsze grono osób. Do najczęściej zgłaszanych przez pacjentów objawów należą: biegunki, bóle brzucha, zaparcia, wzdęcia, kolki jelitowe i gazy. Przyczyn tego typu dolegliwości może być wiele, m.in.: nieprawidłowa dieta, alergie i nadwrażliwości pokarmowe, a także nieprawidłowy skład mikroflory jelit, zakażenia bakteryjne i pasożytnicze.

CHARAKTERYSTYKA PASOŻYTÓW

Pasożyt (z języka greckiego parásitos, oznaczający „spożywającego przy stole innego”) to organizm, który żyje na lub w ciele żywiciela i otrzymuje od niego pożywienie. Według CDC (ang. Centers for Disease Control and Prevention) istnieją trzy główne klasy pasożytów, które mogą wywoływać choroby u ludzi: pierwotniaki, robaki (m.in. nicienie, tasiemce) i pasożyty zewnętrzne[2]. Parazytozy przewodu pokarmowego są jednymi z najczęstszych chorób na świecie. Choć dotyczą one w szczególności krajów tropikalnych i subtropikalnych, to w zwiększonej obecnie skali podróży do krajów Trzeciego Świata – turystycznie i zawodowo – oraz masowej imigracji ludności do krajów Europy Zachodniej i Środkowej, problem zakażeń pasożytniczych dotyka coraz częściej również mieszkańców Europy, w tym Polski. Dlatego tak kluczową sprawą jest badanie na obecność pasożytów – m.in. przeprowadzanie diagnostyki na glistę ludzką. Pasożyty znajdujące się w organizmie mogą doprowadzić do poważnych uszkodzeń poszczególnych organów, co w konsekwencji będzie skutkować trwałym uszczerbkiem na zdrowiu. Badania w kierunku pasożytów przeprowadzone we wczesnym stadium pozwalają na podjęcie skutecznego leczenia i wyeliminowania bakterii z organizmu.

BADANIE NA PASOŻYTY – TESTY, CENA, PRZEBIEG

Oferta laboratorium BORLAMED obejmuje badanie na obecność pasożytów i infekcji bakteryjnych, a także przeprowadzenie innych testów, których wyniki mogą być pomocne w określeniu przyczyny dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Istnieje możliwość wykonania różnych pakietów badań – jednym z nich jest badanie kału na obecność pasożytów, w tym na glistę ludzką. Wyniki testów na obecność pasożytów otrzymują Państwo już w ciągu kilku dni. Więcej informacji znaleźć można w opisie każdego z dostępnych zestawów. Badanie na pasożyty (diagnostykę) przeprowadzają nasi wyspecjalizowani diagności – zawsze na najwyższym poziomie.

[2] https://www.cdc.gov/parasites/about.html