Badania kału na pasożyty

Badania kału na pasożyty to jedne z najczęściej wykonywanych przez nasze laboratorium testów diagnostycznych. Coraz więcej osób cierpi z powodu różnego rodzaju dolegliwości przewodu pokarmowego, takich jak biegunki, bóle brzucha, zaparcia, wzdęcia, kolki jelitowe czy gazy. Przyczyny tych problemów są różnorodne – mogą one wynikać m.in. z nieprawidłowej diety, alergii i nadwrażliwości pokarmowej, a także nieprawidłowego składu mikroflory jelit oraz zakażeń bakteryjnych i pasożytniczych.

Czym są pasożyty?

Pasożyty to organizmy, które mogą żyć na lub w ciele żywiciela i pobierać od niego pożywienie, a czasem atakować jego komórki i doprowadzać do ich zniszczenia. Bywają one przyczyną wielu chorób i dolegliwości u ludzi. CDC (ang. Centers for Disease Control and Prevention) wyróżnia trzy główne klasy pasożytów: pierwotniaki, robaki (np. nicienie, tasiemce) i pasożyty zewnętrzne[1]. Choroby wywoływane przez pasożyty przewodu pokarmowego są jednymi z najczęstszych chorób na świecie. Choć występują zazwyczaj w regionach tropikalnych, coraz częściej dotykają również mieszkańców Polski.

Badania kału na obecność pasożytów

Ceny badania kału na pasożyty

Cena badania kału na pasożyty w laboratorium Borlamed jest konkurencyjna i zależy od wybranego pakietu oraz terminu realizacji zlecenia. Najtańsze badania zaczynają się już od 200 złotych, a większość pakietów to koszt kilkuset złotych. W zamian za tę kwotę zyskują Państwo wyniki analiz wykonanych przez doświadczonych specjalistów wraz z opisem. Dzięki zastosowaniu metod molekularnych zapewniamy dużą dokładność pomiarów oraz szybki termin otrzymania wyników badań.

Badania wykonywane są przy użyciu metod molekularnych – w przypadku takich badań, aby uzyskać wiarygodny wynik nie ma konieczności dostarczenia kału do laboratorium w ciągu 1-2 godzin.

Oferta laboratorium BORLAMED obejmuje badanie na obecność pasożytów, w tym test na lamblie, glisty czy tasiemce, rozpoznawanie infekcji bakteryjnych, wirusowych, grzybiczych, pierwotniakowych, a także przeprowadzenie innych testów, których wyniki mogą być pomocne w określeniu przyczyny dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Istnieje możliwość wykonania różnych pakietów badań – jednym z nich jest badanie kału. Wyniki testów na pasożyty otrzymują Państwo już w ciągu kilku dni. Więcej informacji znaleźć można w opisie każdego z dostępnych zestawów.

[1] de N.R., Chan M.S., Bundy D.A. Morbidity and mortality due to ascariasis: re-estimation and sen-sitivity analysis of global numbers at risk. Tropical Medicine and International Health 1997; 2: 519–528. Silva

[2] https://www.cdc.gov/parasites/about.html