Jakie mogą być objawy zakażenia Legionellą? Jak można je rozpoznać ?

Jakie mogą być objawy zakażenia Legionellą? Jak można je rozpoznać ?

Legionelloza najczęściej rozpoznawalna jest pod dwoma postaciami: chorobą legionistów oraz gorączką Pontiac.

W chorobie legionistów objawy pojawiają się nagle i zaczynają się od złego samopoczucia, bólu mięśni, gorączki 39-40°C. Mogą też wystąpić: biegunka, silne bóle głowy, kaszel, trudności w oddychaniu, ból w klatce piersiowej, dreszcze a także zaburzenia świadomości. Pierwsze objawy można zaobserwować po 2-10 dniach od zakażenia.

Postać płucna choroby jest najczęstszą konsekwencją zakażenia Legionella. Może wystąpić także postać pozapłucna, w której nie występuje katar czy ból gardła. Charakterystyczne są natomiast objawy związane z zakażeniem innych narządów: zapalenie mięśnia sercowego, błon surowiczych, upośledzenie i uszkodzenie nerek i wątroby. W tym przypadku najczęściej spotykane są przypadki śmierci chorego.

Drugą postacią legionellozy jest gorączka Pontiac. Jej objawy przypominają zwykłą grypę: ból głowy, gorączka, bóle mięśni, dreszcze, uczucie rozbicia. Rzadziej występują wymioty, biegunka, mdłości. Najczęściej objawy ustępują samoistnie po 2-5 dniach.
Na choroby wywołane Legionella zapadają najczęściej osoby starsze, z osłabionym układem immunologicznym lub przewlekle chorujące.

Jakie mogą być objawy zakażenia Legionellą? Jak można je rozpoznać ?

Jak można rozpoznać zakażenie Legionella ?

Aktualnie dostępne są różne metody diagnostyki zakażenia, nie wszystkie są tak samo skuteczne.

  1. Możliwe jest badanie przeciwciał w surowicy krwi. Jednak przeciwciała przeciwko tej bakterii pojawiają się dopiero po upływie 7-15 dni od początku zachorowania, zaś przeciwciała IgG – po ok. 4 tygodniach. Do potwierdzenia obecności przeciwciał konieczne jest powtórzenie pierwszego badania po upływie 3-6 (a czasem do 12) tygodni, pojedynczy wynik jest mniej wiarygodny.
  2. Można wykonać badanie moczu – dostępne są różne testy wykrywające antygen Legionella pneumophila. Niestety większość z nich wykrywa tylko zakażenie szczepem serogrupy 1, natomiast nie wykrywa zakażenia bakteriami serogrupy 2-15 ani innych gatunków Legionella spp.
  3. Czułą i dokładną metodą diagnostyczną jest metoda PCR, w której bakteria jest wykrywana w oparciu o obecność jej DNA. W tym badaniu ważne znaczenie ma dobór materiału do badania. W przypadku zapalenia dolnych dróg oddechowych za najlepszy materiał uważane są próbki popłuczyn oskrzelowych (15-30 ml). Nie poleca się wymazów. Można również wykonać badanie PCR z krwi lub z surowicy.

W naszym laboratorium oferujemy Państwu badania metodą PCR, która wykrywa materiał genetyczny bakterii. Badania wykonywane są z krwi obwodowej, surowicy lub z popłuczyn oskrzelowych.