Specjaliści w Laboratorium BORLAMED
Profesor Andrzej Kochański – specjalista genetyki klinicznej i laboratoryjnej, wykładowca Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. W latach 2019-2021 profesor Kochański był konsultantem krajowym w dziedzinie genetyki klinicznej.
Profesor Andrzej Kochański specjalizuje się w genetycznie uwarunkowanych chorobach układu nerwowego, takich jak: autyzm dziecięcy, niepełnosprawność intelektualna, polineuropatie, choroby neurodegeneracyjne, genetycznie uwarunkowane choroby mięśni, ataksje rdzeniowo-móżdżkowe, parapareza spastyczna. Ponadto profesor prowadzi konsultacje genetyczne dla par z niepowodzeniami rozrodu, jak również dla pacjentów z problemami genetycznie uwarunkowanych chorób układu krążenia.
Dr Musabbir M. Mian – doktor nauk medycznych, specjalista II stopnia w dziedzinie chorób zakaźnych. Studia medyczne ukończył w Warszawskim Uniwersytecie Medycznym (WUM). Po skończeniu stażu dyplomowego, rozpoczął studia doktoranckie oraz specjalizację w dziedzinie chorób zakaźnych. W 1996 r. był stypendystą Swedish Institute. Wieloletni pracownik naukowy WUM. Obecnie prowadzi specjalistyczną praktykę lekarską. Pochodzi z Bangladeszu. Od 1990 r. jest obywatelem Rzeczypospolitej Polskiej.
Zakres działalności: leczenie boreliozy (różne stadia choroby) i innych chorób zakaźnych (np. pasożytniczych) u osób dorosłych i dzieci powyżej 12. roku życia.
Beata Sadowska – dietetyk z pasją. Absolwentka magisterskich studiów na kierunku Dietetyka na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym (WUM). Absolwentka podyplomowych studiów z Psychodietetyki. Uczestniczka wielu szkoleń i webinarium, w tym: ,,Choroba Hashimoto, rozkład na czynniki pierwsze. Immunomodulacyjny wpływ diety na osiąganie remisji”, ,,Odchudzanie od A do Z.”, ,,Hashimoto – jak wejść w remisję”.
Dietoterapia, którą prowadzi dedykowana jest dla osób, które borykają się z różnymi problemami zdrowotnymi, w szczególności z chorobami tj.: cukrzyca, niedoczynność i nadczynność tarczycy, zaburzenia lipidowe, choroby układu pokarmowego, nadciśnienie tętnicze.
Za cel swojej pracy stawia zadowolenie pacjenta. Indywidualne i holistyczne podejście oraz wsparcie w procesie odchudzania uważa za klucz do poprawy stan zdrowia, kondycji oraz lepszych wyników badań pacjentów.