Listopad miesiącem świadomości raka prostaty

Listopad miesiącem świadomości raka prostaty

Rak prostaty jest w naszym kraju drugim co do częstości nowotworem u mężczyzn. Bardziej rozpowszechniony jest tylko rak płuc.

Rak prostaty, czyli gruczołu krokowego, ma charakter złośliwy, dlatego nie należy go lekceważyć. Nowotwory złośliwe stanowią zagrożenie dla życia.

W przypadku raka prostaty śmiertelność jest wysoka – nowotwór ten znajduje się w pierwszej piątce przyczyn zgonów z powodu nowotworu.

Wiele przypadków raka prostaty wykrywanych jest za późno – jest to związane z brakiem profilaktyki, niechęcią do badań lekarskich, a także z tym, że w początkowym stadium rak ten może przebiegać bezobjawowo.

Symptomy choroby to m. in.: częste oddawanie moczu, wstawanie w tym celu w nocy, parcie na mocz czy wrażenie niepełnego opróżnienia pęcherza. Niepokojące jest też pojawienie się krwi w moczu. Objawy te mogą świadczyć o łagodnym przeroście prostaty, ale nie należy ich ignorować, gdyż mogą być spowodowane nowotworem.

Ryzyko wystąpienia raka prostaty

Wyniki badań wskazują na to, że predyspozycje genetyczne są najważniejszym czynnikiem ryzyka raka prostaty.

Dlatego warto sprawdzić, czy grozi Ci rak prostaty, wykonując badania genetyczne.

UWAGA:

– Wykrycie mutacji nie oznacza choroby.

– Występowanie mutacji nie oznacza też nieuchronnego zachorowania na raka prostaty, ponieważ wpływ na rozwój raka mają również inne czynniki, np. otyłość.

– Wiedząc o predyspozycji genetycznej można podjąć świadome decyzje o zakresie profilaktyki i innych działań zmniejszających ryzyko zachorowania.