Ugryzienie przez kleszcza

Kleszcze są pajęczakami, które są szczególnie niebezpieczne dla ssaków. Aktywne są przez długi okres czasu, który sięga od marca do listopada. W przypadku, gdy zima jest ciepła, budzą się znacznie szybciej. Dlatego trzeba szczególnie uważać, aby nie narazić się na większe powikłania związane z ukąszeniem.

Gdzie można spotkać kleszcze?

kleszczNajchętniej bytują one na krzewach do wysokości 1,5 m, które sąsiadują z wysokimi trawami. Stąd wynika, że najczęściej spotkać je można zarówno w lasach, jak i na łąkach czy chociażby w parkach. Są to typowe miejsca, które często odwiedzane są przez ludzi udających się na spacer. Najistotniejsze jest to, że ugryzienie kleszcza w ogóle nie jest bolesne, więc ciężko nawet poczuć, że ma się go na sobie. Co nie zmienia faktu, że ich ugryzienia mogą wiązać się z wysokim niebezpieczeństwem, gdyż żywią się one przede wszystkim krwią ssaków, w tym również oczywiście człowieka. Warto wiedzieć, że kleszcze najaktywniejsze są w godzinach porannych, jak i popołudniowych. Potrafi on już z kilkunastu metrów wyczuć swoją ofiarę po zapachu potu oraz temperaturze ciała, więc z góry gotowe jest do zaatakowania.

Co zrobić w przypadku zaatakowania?

badanie kleszczaKleszcze bezboleśnie przebijają skórę, jednocześnie wprowadzając substancję znieczulającą, która znacznie opóźnia stan zapalny swojej ofiary. Może on swobodnie żerować na ciele nawet przez kilka dni, jeśli nie zostanie zauważony, co znacznie powiększy jego rozmiary dzięki wyssanej krwi. Dlatego warto po każdej wędrówce po konkretnych miejscach dokładnie zbadać swoje ciało. Gdy już się go znajdzie, pojawia się pytanie – gdzie zbadać kleszcza? Z takim przypadkiem należy od razu udać się do lekarza i skorzystać z jego pomocy przy jego wyciągnięciu. Dzięki temu będzie można mieć pewność, że zabieg zostanie wykonany sterylnie. Przy okazji należy skorzystać z oferty jaką jest badanie na boreliozę, którego cena zależy od konkretnego laboratorium, aby mieć pewność, że jest się w stu procentach zdrowym. Kwota tego waha się pomiędzy 170 a 300 zł. Dzięki temu, badanie kleszcza pozwoli określić to czy pajęczak jest nosicielem jakiejś choroby.

Ewentualna borelioza może sprawiać wiele trudności diagnostycznych, dlatego na rynku pojawia się coraz więcej badań laboratoryjnych, które rozwiązują ten problem. To wpłynie na pewność, że ugryzienie szkodnika, jakim jest kleszcz, nie wpłynęło niekorzystnie na ogólne funkcjonowanie organizmu. W konsekwencji tak ważne jest, aby zadbać o odpowiednie medyczne kroki, kiedy dojdzie do ugryzienia.