Ugryzienie przez kleszcza
23 października 2020
Kleszcze są pajęczakami, które są szczególnie niebezpieczne dla ssaków. Aktywne są przez długi okres czasu, który sięga od marca do listopada. W przypadku, gdy zima jest ciepła, budzą się znacznie szybciej. Dlatego trzeba szczególnie uważać, aby nie narazić się na większe powikłania związane z ukąszeniem.
Wszechstronność testów w laboratorium
23 października 2020
Profilaktyka chorób jest jest bardzo istotną kwestią w życiu każdego człowieka. Często bywa tak, że bagatelizuje się różne objawy, podchodząc z dużym dystansem do konieczności regularnego wykonywania badań. Jednakże to ma ogromny wpływ na późniejsze choroby, które mogą zdążyć się rozwinąć do zbyt dużego stopnia, a z łatwością da się temu zapobiec.
Jesteśmy laureatami Orłów Medycyny
15 września 2020
Miło nam poinformować, że dzięki pozytywnym opiniom naszych pacjentów zostaliśmy laureatami Orłów Medycyny. Dziękujemy :)
Badanie poziomu przeciwciał IgM/IgG przeciw koronawirusowi SARS-CoV-2 metodą ELISA
24 kwietnia 2020
W przypadku stwierdzenia wysokiego miana przeciwciał pacjent kierowany jest do lekarza, który po przeprowadzeniu wywiadu i ewentualnie badań lekarskich ma prawo skierować pacjenta na weryfikujący test PCR.Więcej Info
Test w kierunku koronawirusa SARS-CoV-2 metodą PCR
24 kwietnia 2020
Wykonujemy testy w kierunku obecności koronawirusa SARS-CoV-2
Nasze laboratorium uzyskało wpis na listę laboratoriów COVID
cena testu 480zł
Aby umówić się na wymaz prosimy o kontakt z dr Maciejem Rygalskim pod nr tel.:793 528 210
lub
Panem Maciejem Kwasiukiem pod nr tel :501 202 814 (możliwy podjazd do pacjenta za dodatkową opłatą)
Badania kleszcza
26 lutego 2020
Sezon kleszczowy uważamy za otwarty!
Sprawdź jakim badaniom możesz poddać kleszcza --->tutaj.
Diagnostyka boreliozy – Rekomendacje
14 lutego 2020
Rekomendacje Grupy Roboczej
(KIDL, NIZP - Państwowy Zakład Higieny,
Konsultant krajowy w dziedzinie chorób zakaźnych,
Klinika Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji UM w Białymstoku,
Polskie Towarzystwo Wirusologiczne)
Prawidłowe rozpoznanie boreliozy z Lyme zależy od odpowiedniego postępowania diagnostycznego. Ważny jest zarówno dobór metod, jak i antygenów diagnostycznych, a następnie prawidłowa interpretacja wyników.
Wyniki Labquality
14 stycznia 2020
Miło nam poinformować o wynikach kolejnej rundy sprawdzianu kontroli zewnątrzlaboratoryjnej Labquality.
Nasze laboratorium osiągnęło max. możliwy wynik 100%, przy średnim wyniku 96% dla innych laboratoriów.
Badanie obejmowało analizę próbek pod kątem obecności DNA patogenów powodujących infekcje uro-genitalne.
Najwyższa wykrywalność potwierdzona! Wyniki Labquality
29 października 2019
Jak każde medyczne laboratorium diagnostyczne, tak i nasze laboratorium, uczestniczy w zewnętrznych testach kontroli jakości Labquality*.
Miło nam poinformować, że w 1. rundzie testów osiągnęliśmy 100% skuteczność, tzn. wszystkie nasze wyniki były prawidłowe i zgodne z oczekiwanymi.
Na czym polega badanie DNA metodą PCR?- jak pracuje laboratorium molekularne
29 października 2019
Na czym polega technika PCR?
PCR to badanie wykorzystywane w diagnostyce molekularnej wielu chorób. Metoda PCR pozwala na wykazanie bezpośredniej obecności patogenu w badanym materiale, a konkretnie jego materiału genetycznego (DNA lub RNA).
W ostatnich latach metody diagnostyki molekularnej bardzo się rozwinęły zajmując stałe miejsce w diagnostyce wszelkiego typu wirusów, bakterii, grzybów, pasożytów oraz predyspozycji genetycznych do wielu chorób, w tym nowotworów.
Infekcje pasożytnicze
24 stycznia 2019
Testy polegają na poszukiwaniu DNA pasożytów w próbce kału (Tasiemiec uzbrojony, tasiemiec bąblowiec, włosogłówka, glista ludzka, Dientamoeba fragilis, Blastocystis hominis, Lamblie, Przywra krwi, Motylica wątrobowa, Opistorchis viverrini, owsiki, Tęgoryjec dwunastnicy/Ancylostoma ceylanicum, Cryptosporidium parvum)
Diagnostyka BORELIOZY -> Test KKI (IgM + IgG)
24 stycznia 2019
KKI to badanie polegające na poszukiwaniu przeciwciał przeciwko bakterii Borrelia burgdorferii sl. w surowicy pacjentów. Pierwszym etapem jest wytrącenie z surowicy tzw. krążących kompleksów immunologicznych (KKI).
Trombofilia
24 stycznia 2019
Badanie polega na analizie genomowego DNA pod kątem obecności mutacji genów: MTHFR (C677T, A1298C), F2 (G20210A), F5 (V Leiden R506Q), PAI (4G/5G), których obecność jest korelowana z predyspozycją do zmian zakrzepowo- zatorowych.
Wirus HPV
19 stycznia 2019
Jednoczesne wykrywanie i identyfikacja 28 różnych genotypów wirusa HPV (19 typów wysokiego i 9 typów niskiego ryzyka) będących najczęstszą przyczyną rozwoju raka szyjki macicy.