Badanie krwi po ukąszeniu przez kleszcza

Kleszcze poprzez ugryzienie przenoszą patogeny, które mogą wywołać wiele poważnych chorób. Jeśli wystąpiło ryzyko, że kleszcz wbił się w skórę lub nie ma się pewności co do ukąszenia, zawsze zaleca się przeprowadzić badanie kontrolne. Wczesna diagnostyka pozwala nawet całkowicie wyeliminować ryzyko wystąpienia powikłań. Dlatego tak istotne jest szybkie reagowanie i badanie się w kierunku infekcji odkleszczowych. Diagnostyka po ugryzieniu tego groźnego pajęczaka pozwala w szybki sposób wykryć patogeny znajdujące się w organizmie zakażonej osoby. Profesjonalnie wykonane badanie po kontakcie z kleszczem będzie w 100% rzetelne i może stanowić podstawę do dalszej diagnostyki. Zapraszamy do gabinetu stacjonarnego w Warszawie. Testy przeprowadzamy w jak najbardziej komfortowych dla pacjenta warunkach. W przypadku potwierdzenia wyniku pozytywnego podpowiemy, jak powinno przebiegać leczenie.

Rekomendowane badania diagnostyczne – testy po ugryzieniu

Wykonanie badań po ukąszeniu przez kleszcza zalecane jest przez Polskie Towarzystwo Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych. Uzyskanie pewności co do stanu swojego zdrowia stanowi element niezbędny do potencjalnego wdrożenia odpowiednich metod zwalczania skutków infekcji.

Jakie badania po ugryzieniu kleszcza wykonać?

Specjaliści rekomendują badania specyficznych przeciwciał jako pierwszy etap diagnostyki. Dodatnie oraz graniczne wyniki testów ELISA należy zawsze potwierdzić wysokospecyficznymi testami Western-Blot. Proponujemy liczne zestawy rzetelnych testów przesiewowych, które pomogą stwierdzić obecność patogenów w organizmie bądź jej brak.

Badanie pacjentów w kierunku chorób odkleszczowych

Warto mieć na uwadze, że występowanie podobnych, niespecyficznych dla danej jednostki objawów, a także zbliżone symptomy chorób towarzyszących mogą utrudnić postawienie trafnej diagnozy oraz prawidłową interpretację wyników badań laboratoryjnych w kierunku infekcji po ukąszeniu kleszcza.

Pomocne w tym przypadku może okazać się również przeprowadzenie dodatkowych badań w kierunku boreliozy. Niektóre choroby autoimmunologiczne oraz infekcje mogą wywoływać objawy podobne do symptomów zupełnie innych, niepowiązanych z zakażeniem jednostek chorobowych. Aby je wykluczyć i wdrożyć odpowiednie leczenie, konieczna jest pełna diagnostyka różnicowa, którą również można nam zlecić. Oferujemy testy wykonywane z zastosowaniem odpowiedniej metodologii oraz rozmaitych technik serologicznych.

W naszym asortymencie znajdziesz badania w kierunku chorób (w tym infekcyjnych), które mogą mieć wpływ zarówno na przebieg kliniczny infekcji, jak i na odpowiedź na proces leczenia.

Proponujemy również badania dodatkowe, których wyniki są przydatne w diagnostyce i monitorowaniu skuteczności leczenia. Zachęcamy do sprawdzenia ich wyboru na na stronie oraz do składania zamówień na pakiety testowe.

W laboratorium oferujemy opracowanie planu badań diagnostycznych indywidualnie dla każdego pacjenta – w oparciu o specjalnie przygotowaną ankietę obejmującą m.in. dane dotyczące historii ukąszenia przez kleszcza, występowania rumienia, wcześniej przeprowadzanych testów, przebytych infekcji, stadium choroby (jeśli jest znane), stosowanego leczenia itp. Informacje te są przydatne – a często niezbędne – dla właściwego zaplanowania badań, określenia ich metodologii oraz prawidłowej interpretacji wyników.